Profesorice:

Smiljana Lazić Marinković, prof. savjetnik i Marica Vrdoljak, prof. mentor

Izložba učeničkih radova u Jasenovcu

u povodu Dana sjećanja na holokaust i sprečavanja zločina protiv čovječnosti

Smiljana Lazić Marinković, prof. savjetnik

Predstavljanje postera na izložbi u Obrazovnom centru Spomen-područja Jasenovac

Marica Vrdoljak, prof.

Predstavljanje postera na izložbi u Obrazovnom centru Spomen-područja Jasenovac

Devetu godinu zaredom Agencija za odgoj i obrazovanje, u suradnji s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i sporta, Ministarstvom kulture i Yad Vashemom iz Izraela, u povodu Dana sjećanja na holokaust i sprečavanja zločina protiv čovječnosti organizirala je trodnevni stručni skup Poučavanje o holokaustu i sprečavanju zločina protiv čovječnosti.

Sudionici stručnog skupa, 60 učitelja i nastavnika povijesti, etike, hrvatskog jezika, filozofije i vjeronauka, drugoga dana skupa posjetili su Spomen-područje Jasenovac, gdje su uz stručno vodstvo kustosa razgledali stalan postav Spomen-područja Jasenovac i autentičnog prostora bivšeg Logora.

U prostoru Obrazovnog centra Spomen-područja Jasenovac, u povodu 27. siječnja, Dana sjećanja na holokaust i sprečavanja zločina protiv čovječnosti, postavljena je izložba učeničkih radova koja će biti otvorena za javnost do kraja veljače 2012.

Izložba je rezultat suradnje Međunarodne škole za poučavanje o holokaustu Yad Vashem u Izraelu, Agencije za odgoj i obrazovanje i osam osnovnih i srednjih škola u Republici Hrvatskoj, čiji su se nastavnici i učenici odazvali pozivu da sudjeluju u projektu.

Učenici su izradili 16 postera s različitim temama. Neki posteri prikazuju događaje iz lokalne povijesti ili prijateljstava i spašavanje djece i odraslih tijekom holokausta, a neki od njih prikazuju Jasenovac kao mjesto patnje, ali i kao simbol nade i pomirenja.

Izložba učeničkih radova će u svibnju 2012. biti ponovno postavljena u Zagrebu prigodom otvaranja 6. festivala židovskog filma. Neki od izloženih postera naći će svoje mjesto i u Međunarodnoj školi za poučavanje o holokaustu Yad Vashem u Izraelu.

Nastavnice povijesti i učenici naše Škole također su se odazvali pozivu. U Poster-projektu je sudjelovalo više učenika od 1. do 4. razreda, a rezultat njihovog rada su posteri koji Jasenovac prikazuju kao mjesto patnje, ali i kao simbol nade i pomirenja.

Smiljana Lazić Marinković

PRIČA O KAMENOM CVIJETU

Crtež: Antonio Kutleša, 4. razred, grafički odjel

Tekst: Nikolina Bahunek, 4. razred, grafički odjel

Mentorica: Marica Vrdoljak, prof.

HOLOKAUST - NIKAD VIŠE / NEVER AGAIN

Marija Markić, 3. razred, fotografski odjel

Mentorica: Smiljana Lazić Marinković, prof.

DJETELINA - JASTUČIĆ ZA IGLE, ZA GRETU WEISS, replika

Dubravka Jurčin, 3. razred, tekstilni odjel

Mentorica: Smiljana Lazić Marinković, prof.

JASENOVAC - THE MESSAGE OF HOPE AND PEACE

Leopold Bogdan Poljan, 1. razred

Mentori: Smiljana Lazić Marinković, prof. i Ninoslav Poljan, prof.

KAMENI CVIJET

Martina Majcen, 4. razred, grafički odjel

Mentorica: Marica Vrdoljak, prof.