DRŽAVNA MATURA I PRAVO PREDNOSTI PRI UPISU NA VISOKA UČILIŠTA
Pravo prednosti pri upisu na visoka učilišta, pod uvjetom da prijeđu razredbeni prag, imaju: 1. hrvatski branitelji iz Domovinskoga rata, 2. hrvatski ratni vojni invalidi iz Domovinskoga rata, 3. djeca smrtno stradalih, zatočenih ili nestalih branitelja i stopostotnih hrvatskih ratnih vojnih invalida iz Domovinskoga rata prve skupine.
Sukladno članku 48. b. Zakona o zaštiti vojnih i civilnih invalida pravo prednosti pri upisu na visoka učilišta, pod uvjetom da prijeđu razredbeni prag imaju:
1. djeca osoba poginulih, umrlih ili nestalih pod okolnostima iz čl. 6., 7., 8. Zakona,
2. djeca civilni invalidi rata čije je oštećenje organizma nastalo pod okolnostima iz čl. 8. Zakona,
3. djeca mirnodopskih vojnih i civilnih invalida rata I. skupine sa 100% oštećenjem organizma čije je oštećenje organizma nastalo pod okolnostima iz čl. 6., 7., i 8. Zakona.
Također, pojedina visoka učilišta pravo prednosti pri upisu na visoka učilišta daju i kandidatima sa šezdesetpostotnim i većim tjelesnim oštećenjem (invaliditetom), pod uvjetom da prijeđu razredbeni prag.
Navedenim kategorijama kandidata omogućuje se upis na studijske programe, bez obzira na položaj na rang-listi, ukoliko polože sve ispite koji su obvezan uvjet za upis na pojedine studijske programe, prijeđu bodovni prag tamo gdje je postavljen te, tamo gdje je to potrebno, zadovolje preduvjet i polože dodatne provjere posebnih znanja, vještina i sposobnosti koje propisuje visoko učilište.
Pripadnost navedenim kategorijama dokazuje se kako slijedi:
1. hrvatski branitelji iz Domovinskoga rata i hrvatski ratni vojni invalidi iz Domovinskoga rata status dokazuju potvrdom mjerodavnoga ureda za obranu u Republici Hrvatskoj, izdanom nakon 1. siječnja 2005. godine (prema mjestu prebivališta podnositelja zahtjeva),
2. djeca smrtno stradalih hrvatskih branitelja, djeca zatočenih ili nestalih hrvatskih branitelja koji se još uvijek nalaze u evidenciji nestalih hrvatskih branitelja te djeca stopostotnih hrvatskih ratnih vojnih invalida iz Domovinskoga rata prve skupine status dokazuju potvrdom mjerodavnoga ureda državne uprave u jedinici područne (regionalne) samouprave, odnosno potvrdom mjerodavnoga upravnoga tijela Grada Zagreba,
3. osobe iz članka 48. b Zakona o zaštiti vojnih i civilnih vojnih invalida svoj status dokazuju potvrdom nadležnoga ureda državne uprave u županiji, odnosno nadležnoga upravnog tijela Grada Zagreba,
4. kandidati sa šezdesetpostotnim i većim tjelesnim oštećenjem (invaliditetom) svoj status dokazuju rješenjem o invaliditetu Hrvatskoga zavoda za mirovinsko osiguranje.
Navedeni dokazi (u izvorniku ili ovjerenoj preslici) moraju biti izdani u Republici Hrvatskoj i dostavljaju se za ljetni rok najkasnije do 26.06.2012. (za jesneski rok do 10.09.2012.), isključivo preporučenom poštom.
Kandidat koji prijavljuje ispite državne mature dokaze dostavlja na adresu Nacionalnoga centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja, Petračićeva 4, 10000 Zagreb (s naznakom ‘Dokumenti uz prijavu ispita DM’), dok kandidati koji prijavljuju samo studijske programe dokaze dostavljaju na adresu Agencije za znanost i visoko obrazovanje, Središnji prijavni ured, Donje Svetice 38, 10000 Zagreb.
Poslani dokazi ne vraćaju se kandidatima.
Kandidati kojima je pravo prednosti već evidentirano na mrežnoj stranici www.postani-student.hr nisu dužni ponovno dostaviti navedene dokaze.
Vrjednovanje posebnih postignuća
Podatke o državnim i međunarodnim natjecanjima, a koja pojedina visoka učilišta vrjednuju, u NISpVU za učenike unose Agencija za odgoj i obrazovanje te Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih.
Agencije u NISpVU unose sljedeća međunarodna natjecanja :
a) Međunarodna olimpijada:
• iz informatike - IOI - International Olympiad in Informatics; CEOI - Central European Olympiad in Informatics
• iz kemije - Kemijska olimpijada
• iz fizike - IPhO - International Physics Olympiad
• iz matematike - MEMO - Middle European Mathematical Olympiad; MEMO ekipno - Middle European Mathematical Olympiad; IMO - International Mathematical Olympiad
b) Međunarodno natjecanje:
• iz biologije - ICYS - International Conference of Young Scientists
• iz fizike - IYPT - International Young Physicists’ Tournament
Podatke o gradskim, županijskim, ostalim međunarodnim natjecanjima i svim ostalim natjecanjima koja neka visoka učilišta vrjednuju, u sustav unose sama visoka učilišta. Kandidati su dužni dokaze o sudjelovanjima na istima dostaviti visokim učilištima do roka koji propiše visoko učilište.
Za rangiranje na studijskim programima boduju se samo posebna postignuća (natjecanja iz znanja i vještina) čiji su rezultati poznati do objave konačnih rang-lista u tome upisnom roku.
Pojedina visoka učilišta vrjednuju i status športaša određene kategorije, koji će biti uneseni u sustav NISpVU na temelju podataka dobivenih od Hrvatskoga olimpijskog odbora, Hrvatskoga paraolimpijskog odbora i Hrvatskoga športskog saveza gluhih.
Kategorija športaša temeljem koje kandidati ostvaruju dodatne bodove za pojedine studijske programe mora biti važeća na dan objave konačnih rang-lista u tekućemu upisnom roku.
Dokaze o svim drugim posebnim postignućima potrebno je dostaviti visokim učilištima koja ih vrjednuju.
POSTUPAK PRIJAVE
Nakon prijave u sustav, na poveznici ‘Moj odabir’ otvara se mogućnost prijave do najviše 10 studijskih programa, osim u slučaju prijave dvopredmetnih studija.
Studijske programe potrebno je poredati prema vlastitim prioritetima. Na najviše mjesto liste prioriteta (1. mjesto) postavlja se najpoželjniji studijski program.
Kada odabere studijske programe, kandidatu se istovremeno prijavljuju ispiti državne mature koje zahtijevaju ti studijski programi. Prilikom odabira prvoga studijskog programa, ako je uvjet odabranoga studijskog programa osnovna razina (B), kandidatu će se ponuditi i mogućnost odabira više razine (A) ispita državne mature. Također, kandidat će odabrati željeni strani jezik. Razine obveznih ispita i popis izbornih ispita koje je učenik prijavio bit će prikazane u tablici na desnoj strani ekrana. Razine koje će kandidat polagati su one prikazane neposredno uz sam naziv ispita. Razine u ostalim stupcima tablice odnose se na zahtjeve pojedinih studijskih programa. Brisanjem odabira određenoga studijskog programa, ostaju prijavljene razine ispita koje je taj studijski program zahtijevao. Za promjenu prijavljene razine ispita državne mature (iz više (A) u osnovnu (B) razinu i obratno) potrebno je kliknuti na slovo koje označava razinu ispita.
Ako kandidat želi na nekome visokom učilištu prijaviti dvopredmetni studij, omogućit će mu se prijava neograničenoga broja dvopredmetnih studijskih programa istoga visokog učilišta. To se ne odnosi na fiksne kombinacije dvopredmetnih studijskih programa koje je visoko učilište unaprijed propisalo. Svaka se takva kombinacija broji kao jedan jednopredmetni studij. Prethodno je potrebno na mrežnim stranicama visokoga učilišta provjeriti koje su kombinacije dvopredmetnih studijskih programa moguće. S obzirom na činjenicu da je za dvopredmetni studij potrebno ostvariti pravo upisa na oba dvopredmetna studijska programa, poželjno je prijaviti što više dvopredmetnih studijskih programa koji dolaze u obzir za studiranje na nekome visokom učilištu. Ukoliko se kandidat, objavom konačnih rang-lista, nađe unutar upisne kvote na samo jednome dvopredmetnom studijskom programu, bit će obrisan s rang-liste toga studijskog programa.
Ako se kandidat ne želi prijaviti za upis na studijske programe, već samo za polaganje ispita državne mature, pod istom poveznicom (‘Moj odabir’) može odabrati i samo ispite državne mature.
DRŽAVNA MATURA 2011./2012.
Što je državna matura?
Državna matura je skup ispita kojima se provjerava i vrjednuje znanje i sposobnosti učenika koje su stekli tijekom obrazovanja u osnovnoj i srednjoj školi.
Budući da srednje obrazovanje učenika strukovnih i umjetničkih škola završava izradom i obranom završnog rada, za te škole državna matura nije obvezna, a polažu je učenici koji žele nastaviti obrazovanje na visokoškolskoj razini.
Ispiti državne mature sastoje se od dvaju dijelova: obveznog i izbornog.
Ispite državne mature provodi Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja u suradnji sa školama.
Obvezni dio državne mature
Obvezni dio državne mature sastoji se od ispita iz slijedećih predmeta:
U obveznom dijelu državne mature može se polagati samo strani jezik iz kojeg je učenik u najmanje dvije školske godine tijekom srednjeg obrazovanja bio pozitivno ocijenjen.
Ispiti državne mature u obveznom dijelu mogu se polagati na dvije razine: višoj (A) i osnovnoj (B). Odabir razine ovisi o izabranom studijskom programu.
Položena viša razina (A) obveznog predmeta omogućuje pristup i onim studijskim programima koji traže osnovnu razinu (B).
Pristupnici koje polože osnovnu razinu (B) nemaju mogućnost prijave na studijski program koji traži položenu višu razinu (A) ispita.
Izborni dio državne mature
U izbornom dijelu državne mature pristupnik bira predmete koje će polagati, a u jednom roku može odabrati najviše šest izbornih predmeta.
Prijava ispita državne mature
Ispiti državne mature prijavljuju se na mrežnoj stranici www.postani-student.hr putem koje se pristupa Nacionalnom informacijskom sustavu prijava na visoka učilišta (NISpVU) – informacijsko-administracijskom servisu.
Učenici se u sustav prijavljuju sa svojim korisničkim imenom i lozinkom (elektronički identitet iz sustava AAI@EduHr) koje su dobili u školi od CARNet administratora imenika.
Prijavom na stranicu www.postani-student.hr učenik dobiva:
U slučaju nepristupanja, učenici moraju odjaviti ispit najkasnije deset radnih dana prije početka pisanja prvog ispita u tom roku.
Polaganje ispita državne mature
Ispiti državne mature polažu se u ljetnom i jesenskom roku.
U jednom se danu mogu polagati najviše dva ispita državne mature.
Ispitni sadržaji uređuju se ispitnim katalozima koje donosi Centar. Ispitne kataloge Centar objavljuje na svojim mrežnim stranicama.
Ispiti iz predmeta hrvatski jezik i strani jezik sastoje se od dvaju dijelova – jedan dio ispita zadatak je otvorenog tipa (esej), a drugi dio je zatvorenog tipa (npr. zadatci višestrukog izbora).
Pristupnik je dužan pristupiti svim dijelovima ispita u istom ispitnom roku. Ukoliko ne pristupi jednom dijelu ispita, poništit će mu se dio ispita kojem je pristupio.
Pristupniku koji je započeo polaganje ispita državne mature, a na kraju školske godine nije završio srednje obrazovanje, poništit će se svi položeni ispiti državne mature.
Učenicima strukovnih i umjetničkih škola izdaje se potvrda o položenim ispitima državne mature, uz uvjet da su uspješno završili srednje obrazovanje.
Sve informacije o postupku polaganja ispita državne mature dostupne su na mrežnim stranicama Nacionalnog informacijskog sustava prijava na visoka učilišta - www.postani-student.hr.
Korisne informacije mogu se pronaći i sljedećim na mrežnim stranicama:
....................................
Senat donio odluku o upisnim kriterijima i rokovima za upis u I. godinu preddiplomskih, integriranih i stručnih studija u ak. god. 2012./2013. na Sveučilištu u Zagrebu
Senat Sveučilišta u Zagrebu na svojoj je sjednici održanoj 8. studenoga 2011. donio odluku o upisnim kriterijima i rokovima za upis u I. godinu preddiplomskih, integriranih i stručnih studija u ak. god. 2012./2013. U odnosu na prošlu godinu, kriterije za upis izmijenila je većina sastavnica Sveučilišta u Zagrebu.
Na gotovo svim sastavnicama Sveučilišta provedena je vrlo temeljita analiza i rasprava o izmjeni upisnih uvjeta u odnosu na prethodnu akademsku godinu. Sastavnice Sveučilišta analizirale su upise studenata tijekom dvije godine provođenja državne mature s posebnim osvrtom na uspjeh kojeg su upisani studenti postigli na državnoj maturi, razinu i uspjeh na obveznim predmetima koje su polagali, te uspjeh na ispitima na izbornim predmetima koji su relevantni za pojedini studij.
Preporuke Radne skupine za državnu maturu Sveučilišta u Zagrebu o upisnim kriterijima i rokovima za upis Senat je usvojio još u rujnu ove godine.
U odnosu na prošlu godinu, kriterije za upis izmijenila je većina sastavnica Sveučilišta u Zagrebu. Prije svega ove se izmjene odnose na podizanje razina upisnih kriterija za većinu tehničkih i prirodoslovnih studija za koje će se tražiti položena matematika na vašoj razini, te za većinu nastavničkih i društveno-humanističkih studija za koje će se tražiti položen hrvatski jezik na višoj razini. Također, na većini sastavnica konkretizirano je koji će se izborni predmeti bodovati prilikom upisa, dok su neke sastavnice uvele postotni prag.
Razina matematike bit će, u odnosu na prošlu godinu, podignuta na višu razinu na 10 sastavnica Sveučilišta, i to na svim studijskim programima koji se izvode na Arhitektonskom, Građevinskom, Grafičkom, Medicinskom, Učiteljskom, Stomatološkom i Fakultetu prometnih znanosti. Agronomski fakultet višu razinu matematike tražit će za upis na dva studijska programa (Hortikultura i Krajobrazna arhitektura), Filozofski fakultet na studiju Psihologije, te Hrvatski studiji na studiju Psihologije i Sociologije.
Razina hrvatskog jezika bit će podignuta na višu razinu na 10 sastavnica Sveučilišta, i to na Akademiji dramske umjetnosti, Ekonomskom, Geodetskom, Arhitektonskom, Medicinskom, Stomatološkom, Veterinarskom, Katoličkom bogoslovnom fakultetu (na četiri studijska programa), Agronomskom fakultetu (Agrarna ekonomika, Hortikultura i Krajobrazna arhitektura) te na Tekstilno-tehnološkom fakultetu (Modni dizajn).
Razina stranog jezika podignuta je u odnosu na prošlu godinu na višu razinu na četiri sastavnice, i to na Arhitektonskom, Medicinskom, Stomatološkom i na Veterinarskom fakultetu.
Senat je zaključio da će se i iduće godine upisi na fakultete obavljati u dva roka (srpanj, rujan).
Cjelovita informacija o kriterijima za sastavljanje rang-lista za upis u I. godinu preddiplomskih, integriranih i stručnih studija u ak. god. 2012./2013. Sveučilišta u Zagrebu bit će dostavljeni Središnjem prijavnom uredu kako bi na vrijeme bili dostupni i na mrežnoj stranici www.postani-student.hr.
Izvorni tekst:
http://www.unizg.hr/novosti-pojedinacno/?tx_ttnews%5Btt_news%5D=2033